Çözüm: WordPress Facebook Giriş Hatası

“Giriş Yapılmadı: Bağlı değilsin. Lütfen giriş yap ve yeniden dene. “

WordPress tabanlı sitenize ziyaretçilerinizin Facebook hesapları ile kaydolmalarını istiyorsunuz. Popüler eklentilerden birini kurdunuz, Facebook Developers portalından uygulamanızı da oluşturdunuz ancak sonuç OLUMSUZ. Giriş yapmak istediğinizde şu hata ile karşılaşıyorsunuz:


Giriş Yapılmadı: Bağlı değilsin. Lütfen giriş yap ve yeniden dene.

Facebook ikonunu kayıt sayfanızda konumlandırabildiyseniz büyük ihtimalle eklentide sorun yok. Problem Facebook uygulama ayarlarından kaynaklanıyor. Çözüm de yine burada yatıyor.

Super Socializer eklentisi üzerinden çözüm örneği:

Benim bu sorunla karşılaştığım eklenti Super Socializer’dı. Ücretsiz biçimde sosyal giriş (social login) seçeneklerini eklemenizi sağlayan bir eklenti. Şuradaki yönerge (İngilizce) izlenerek root (örn: siteniz.com) seviyesinde çalışacak bir Facebook giriş bağlantısı kurabiliyorsunuz. Ancaaakk…

Eğer siteniz ana dizinde değilde bir alt dizinde (subfolder) kurulu ise bu noktada oluşturduğunuz Facebook uygulama ayarlarındaki “Valid OAuth redirect URIs “ kısmına bir ekleme daha yapmanız gerekecek. Evet, tahmin ettiğiniz gibi, subfolder için ayrı bir izin oluşturacağız.

Subdomain’i (altdizin) Facebook’a tanıtmak.

Öncelikle Facebook Developers portalından oluşturduğunuz app’i görüntüleyin. Sol panelde Products’a tıklayın ve altında yer alan Settings’e tıklayın. Verilen standart örnek şu şekilde:


http://siteniz.com/?SuperSocializerAuth=Facebook

  • HTTP / HTTPS olayını kendi sitenize göre ayarlayın. Chrome’daki adres çubuğunda ne ise o.
  • Subfolderinizi aşağıdaki örnekteki şekilde ekleyin. Ben Facebook girişini siteniz.com/ornek/ alt dizininde çalıştırmak istediğinizi varsayıyorum.


http://siteniz.com/ornek/?SuperSocializerAuth=Facebook

Kısaca Valid OAuth redirect URIs bölümüne alt dizin için ayrı bir kural girmeniz sorunun çözümü için yeterli olacaktır. Kendi sitemde ise /en/ folder’ında çalışmışyordu Facebook Login. WPML’deki İngilizce sayfayı çalışır hale getirmek için yaptığım ekleme şu şekilde:

Yeni URI’yi girdikten sonra aşağıda beliren kutuya tıklayarak onaylamayı ve kaydetmeyi unutmayın.

Sosyal giriş eklentiniz artık çalışıyor. Çalışmıyorsa da Cookie’lerdendir (aslında çalışıyor da siz göremiyorsunuz.) Farklı bir tarayıcıdan gizli sekme açarak hızlıca işlemin tamamlandığını ve sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz. Microsoft Edge’in nadir kullanım alanlarından biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir