Ticaret Yapmak: Uzmanlarından Detaylı Tavsiyeler – 47 İpucu

Ticaret erbabı olmak ve kendi işini başlatmak, stresli ve tam odaklanma gerektiren uğraşlardır.

Bu yazımızda, ticarete atılmış ve başarılı olmuş, alanlarında uzman kişilerin hemfikir olduğu temel tavsiye ve prensipleri sizlerle paylaşmak istedik. Umuyoruz ki bu yazıda derlediğimiz maddeler kendi işinde başarılı olmak isteyen girişimcilere yardımcı olacaktır. Bu temel prensipleri ilk okumanızda sindireceğinizden şüphemiz olmasa da insan aklının çalışma şekli gereği sık kullanılanlara kaydetmenizi ve aradan bir ay geçtikten sonra yeniden okumanızı tavsiye ediyoruz.

1. Kendinize karşı dürüst olun.

Bir şirket kurmak ve kendi için çalışmak, herkesin altından kalkabileceği bir uğraş değildir. Mesele bir şirket kurmakta değil, bununla birlikte gelen sorumlulukları taşıyabilmektedir.

ticaret yapmak isteyenler neler yapabilir

Müşteri bulana, gerekli anlaşmaları yapana kadar durmaksızın çalışmaya ve insanlarla görüşmeye hazır mısınız? Veya müşteri ile çalışmaya başladığınızda paranızın ödenmesi konusunda ne kadar takipçi olacaksınız? Ödemeniz geciktiğinde bunu müşteriye hatırlatmaktan çekinecek misiniz yoksa?

Zamanınızı veya paranızı harcamadan önce kendinizi değerlendirin ve bir girişimcinin zorunlu niteliklerine sahip olup olmadığınızı düşünün. Motive misiniz, değişime ayak uydurabilir misiniz ve en önemlisi: kendine güveniyor musunuz? Israrcı mısınız?

2. Ticari fikrinizi doğru geliştirin.

Başlamış olmak için bir şeylere başlamayın. Tecrübeli ve istekli olduğunuz bir konuda kendinize doğru bir iş modeli geliştirin. İnsanların veya şirketlerin açık biçimde fayda görebileceğini düşündüğünüz bir ürün veya hizmet satın. Pazardaki rekabet, kimsenin sizden hatrınız için alışveriş yapmayacağının garantisidir.

3. Olurluğu değerlendirin.
Bir fikri ürettikten sonra, bu fikrin gerçekte işe yarayıp yaramayacağını bulmaya çalışın. Bu ürün veya hizmet, insanların istediği veya ihtiyacı olan bir şey mi? Ürün çalışıyor mu? Dış ticaret yapıyorsanız, yasalarda ürünün ticareti ile ilgili düzenleme ya da yasaklar var mı?

ticaret yapmak için önemli ipuçları

4. Bir iş planı üretin.

Sağlam bir iş planı ticarette size sürekli rehberlik edecektir. Bu, fikrinizi potansiyel müşterilere ve yatırımcılara sunmak için de lazım olacaktır. İş planınız, misyon beyanı, şirket özeti, finans özeti, hizmet veya ürün tanımı, hedef pazarın tanımı, mali tahminler ve işlem maliyetini içermelidir.

5. Pazarınızı belirleyin.

Ticaretine başlamak istediğiniz ürünü satın alma olasılığı yüksek müşterileri göz önüne alarak piyasayı değerlendirin. Pazardaki rekabeti de değerlendirmeyi unutmayın.

6. Maliyetleri belirleyin.

Ek araştırmalar yapın ve bu sektördeki standart maliyet unsurlarını öğrenin. Bu, işletmenizi daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca, yatırımcılar ve müşteriler bu bilgileri bilmek isteyecektir.

7. Bir bütçe oluşturun.

Ne kadar para harcayacağınızı belirledikten sonra, ürününüzü veya hizmeti geliştirmek için ne kadar maddi kaynak harcayacağınızı ve pazarlama faaliyetlerine ne kadar ayıracağınızı belirleyin. Bir ürünü satın alabiliyor olmanız, satabileceğiniz anlamına gelmez. Pazarlamaya bütçe ayırın.

8. Doğru müşterileri bulun.

Güvenilir ve ne yaptığı hakkında fikri olan müşterilerle çalışın. Size yeterli güveni vermeyen insanlarla çalışmanız sadece pişmanlık getirecektir.

e ticaret'in ticarette yeri

Ticaret Nasıl Yapılır?

9. Müşterileri dinleyin.

Unutmayın ki müşterileriniz de şirketinizde söz sahibidirler. Onların tavsiyelerini veya önerilerini dinlemelisiniz. Bunları uyguluyor olmanız pazarı daha iyi anlamanız ve ticari başarınızı yükseltmenize sebep olacaktır. Elbette bu onların her söylediklerini yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor.

10. Aileniz arkanızda olmalı.

Ticari girişiminize zaman ve kaynak ayırıyor olacaksınız. Aileninizin de bu yolda size destek olduğundan emin olun. Bu sürecin maddi ve manevi açıdan zor olabileceğini göz önünde bulundurmalı ve gerektiğinde size maddi veya manevi destek olmalılar.

11. Şirket türünü doğru seçin.

Şahıs şirketi mi, limited şirket mi? Bir ortağa gerçekten ihtiyacınız var mı? Bunları değerlendirin.

12. Ticari faaliyetlerinizde kullanmak üzere bir işletme adı seçin.

İşletmenize en uygun bir ada karar verin. Enözşahsuvaroğlu Dış Ticaret İnşaat Turizm Ltd. Şti. artık insanların ilgisini çeken bir isim yapısı değil. Ardından, bu ismin internet aleminde kullanılıp kullanmadığını kontrol edin. Detaylı bir araştırma için belirlediğiniz şirketin adının geçtiği patent vb. sorgulanması önerilir.

13. İşletme adınızı kaydedin.

Şirketinizin ismini içeren bir alan adı alın. E-ticaret olasılıklarını elinizden kaçırmak istemeyeceğinizi düşünüyoruz.

farklı olmak avantajdır

14. Ücretsiz iletişim kaynaklarından yararlanın.

Bilgi ve iletişimin büyük ölçüde ücretsiz olduğu çağımızda bu fırsatlardan sonuna kadar yararlanın. Pek çok şirket bilgisi elinizde, ticaretini yapmak istediğiniz ürünlerin detayları bir telefon uzakta. Çok sayıda ücretsiz kaynak, tavsiye, eğitim ve yardım sunabilir.

15. Vergi yükümlülüklerini belirleyin.

Gelir vergisi, çalışanlar için ödenecek vergiler, ticaretini yapacağınız ürünün tabi olduğu vergi kuralları. Bunları eksiksiz biçimde öğrenmelisiniz. Kötü bir sürprizle karşılaşmak isteyeceğiniz son şey olacaktır.

16. Ruhsat ve yasal düzenlemeler.

Kullanım izni, ithalat ve ihracat kuralları gibi ürün veya ürün grubunu hedefleyen yasal düzenlemeler konusunda bilgili olun. Yasalara karşı bir eylemde bulunma riskini almayın.

girişimcilikte sigortanın önemi

Ticaret Tavsiyeleri

17. İşyerinizi sigortalayın.

İşletmeniz için uygun bir sigorta aldığınıza emin olun. Örneğin deponuzu yangın veya su baskınına karşı sigortalamanız ticari hayatınızdaki olası kayıpları minimize etme anlamında sizi oldukça güvende tutacaktır.

18. Tüm mali faaliyetlerinizin kaydını tutun: ticari veya değil.

Şirketinizden çıkan ve kazandığınız her parayı kayda geçirin. Bu sayede mali yılın değerlendirmesi ve vergiler konusunda belirsizliğin önüne geçmiş olursunuz.

19. Bir iş yeri seçin.

İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun, büyümeye açık ve tedarikçilere yakınlık sağlayan bir yer seçin. Seçtiğiniz konum ayrıca müşteriler tarafından erişilebilir bir konumda olmalıdır. Yaptığınız iş ve müşterilerinize uygun profilde bir yer seçmeniz faydanıza olacaktır.

20. Ofis hakkında fazla endişelenmeyin.

Henüz herhangi bir gelir elde etmiyorsanız, ofise veya depo konusunda gereksiz harcama yapmanıza gerek yok. Ofis, müşterilerinizi ağırlayacağınız ve ticari faaliyetlerde kullanacağınız bir mekandır, ancak bu demek değildir ki iyi bir ofis size müşteri bulmayı garanti eder.

21. Patent veya telif hakkı bekleyebilir.

Ticaret haricinde ülke sınırları içinde telif hakkı veya patentle korumaya altına almak istediğiniz bir değer varsa bu oldukça maliyetli olabilir. Size düzenli ödeme yapan birkaç müşteriniz oluncaya kadar acele etmemenizde fayda görüyoruz. Sonuçta, satış açısından uygulamaya koyulmadıktan sonra patentinizin size bir faydası olmayacaktır.

esneklik ticari başarıda etkilidir

22. Esnek olun.

Olasılıklar dahilinde, orijinal iş fikri veya ticari planınızı değiştirmeniz gerekebilir. Müşterilerin sizde umduğunu yaratmaya odaklanabilmek ve uyum sağlayabilmek, işinizin başarısız olup olmayacağını belirleyecektir.

23. Fikirlerinizi yakın arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın.

En yakınınız ve sevdikleriniz size işiniz hakkında en dürüst kişiler olacaklardır. Çünkü sizinle olan ilişkileri bir ticari alışverişten fazlasıdır. Onların tavsiyelerini ve önerilerini almaktan çekinmeyin.

24. “Yapamazsın” diyenlere kulak asmayın.

Yapıcı eleştiri ile işletmenizin başarısız olacağını öngören yüzeysel bir tahmin arasında büyük bir fark olduğunu unutmayın. Eleştirileri değerlendirirken eleştirel olun.

25. Sinirlenmeyin.

Fikiriniz müşteriler veya yatırımcılar tarafından beklediğiniz ilgiyi bulmazsa öfkeye yenilmeyin. Beğenmedikleri yönleri bulun ve bu konularda düzeltmeler yapın. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra geribildirimlerini alın.

26. Ürünü veya hizmeti hızlı biçimde sunun.

Ürününüzü veya hizmetinizi hızlı bir şekilde pazara sürerseniz, size değerli miktarda geri bildirim sağlayabilecek bir müşteri topluluğu oluşturabilirsiniz.

27. Pazarınıza yeni ürünler veya hizmetler sunun.

Hâlihazırda müşteriniz varsa, bu kişilere yeni ürünler veya hizmetler sağlayarak güzel bir ivmelenme yakalayabilirsiniz.

denge ticari hayatın olmazsa olmazlarındandır

28. Her zaman sabırlı olun.

Başarının kısa zamanda gelmek zorunda olmadığını unutmayın.

29. En başta sektör standardından fazlasını sunun.

Yeni bir müşteri kazandığınızda, en azından ilk ay için sizden umulandan fazlasını verdiğinize emin olun. Böyle bir strateji izlediğinizde o müşterinin güvenini kazanmanız işten bile değildir.

30. Blog oluştumaktan çekinmeyin.

Şirketinizdeki gelişmeleri web sitenizden yayınlamanız size şeffaflık anlamında önemli bir artı olarak dönecektir. Potansiyel müşterilerinize güven sunacağınız bu fırsatı kaçırmayın.

31. Müşterilerinizle gereksiz tartışmalara girmekten kaçının.

Müşterileriniz ile sürekli anlaşmazlıklar yaşıyorsanız, olabilecek en kısa sürede bağlarınızı koparmaya bakın. Bu, iki taraf için de olumsuz deneyimin sona ermesi anlamına gelecektir.

32. İmla kurallarına dikkat edin, Türkçe’yi doğru kullanın.

Özellikle müşterileriniz ile olan iletişiminiz esnasında dil ve imla kurallarını yanlış kullanmanız potansiyel kazancınızdan olmanıza bile yol açabilir.

dış ticaret yapmak için gerekenleri iyi anlamak önemlidir

33. Toplantılara hazırlıklı gidin.

Müşterileriniz ile yapacağınız bir toplantıya hazırlarken, mevcut olan her türlü materyali gözden geçirin. Mevcut sektör, o firmanın çalışma biçimi ve rekabet ile ilgili bilgi edinin.

34. Rekabetten korkmayın.

Yatırımcılara veya müşterilerle konuşurken rekabetten şikayetçi olmayın. Bu sizi aciz gösterebilir. Unutmayın, sektörde rekabet var olduğu sürece işiniz için bir pazardan söz edilebilir. Rekabeti kendinizi geliştirmek için ilham kaynağı olarak kullanın.

35. Ağızdan ağıza pazarlamadan faydalanın.

Arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz dahi ürün veya hizmetinizi yakın çevreleriyle paylaştıkları halde bilinirliğiniz üzerinde önemli bir role sahip olabilmektedir.

yaratıcı fikirler ticarete dönüşebilir

Ticarete Atılmak

36. Network’ünüzü oluşturun. Çekingen olmayın.

Bir konferansta ya da arkadaşınızla dışarıda iken üzerinize ilgi çekmekten korkmayın. Sizi o ya da bu şekilde tanıyan kişiler potansiyel müşterilerinizdir. Seyahat etmeniz bütçenizi zorlayabileceğinden yerel ölçekte başlangıç yapmak çoğu zaman doğru seçenektir.

37. İlgili ve üstün müşteri hizmeti sunun.

İnsanlarla etkileşim kurmak, işin en önemli parçasıdır. İnsanlara olan tutumunuz yeni müşteriler kazanmanızı sağlayabilir. Birçok firma sektöründe ilk olmamasına rağmen müşteri iletişimi konusundaki farkı ile önemli yerlere gelmiştir.

38. Web sitenizin işler durumda olduğundan emin olun.

Potansiyel müşteriler, işletmeniz hakkında mümkün olduğunca çok bilgi almak isteyecektir ve web sitenizde bu bilgiler hızlı bir şekilde erişilebilir olmalıdır.

39. Kontrol edemeyeceğiniz gelişmelere olumlu yönünden bakmaya çalışın.

Fortune 500 şirketlerinin önemli bir kısmı kriz ortamında kurulmuştur.Unutulmamalıdır ki krizler fırsatları da beraberinde getirir.

paranın değerini bilmek ticaretin altın kuralı

40. Müşterilerin ödemelerini takip edin.

Ürünleriniz veya hizmetleriniz için aldığınız ödemeleri iyi takip edin. Ödemelerinizi almak için bir zaman çizelgesi oluşturun ve müşterilerin bu koşulları yasal açıdan da kabul ettiğine emin olun. İmza kalıcıdır. Ayrıca, kredi kartı iel ödeme kabul etmek ya da online bir ödeme sistemi kullanmak da para akışı sağlayacağınız yönlerden birkaçıdır.

41. Doğru çalışanları bulun.

Doğru insanları işe alın. Sorun değil çözüm üreten çalışanlar önemli bir avantajdır.

42. Sorumlulukları atayın.

Çalışanların görev tanımlarını belirleyin. Bu biçimde etkinlik ve verimlilik anlamında önemli kazançlar elde etmiş olursunuz.

43. Dürüstlük en iyi politikadır.

Çalışanlar hakkında herhangi bir problem varsa, bunun dürüstçe konuşulduğundan ve gerekli değişikliğin yapılması ile giderildiğinden emin olun.

ufak çaplı ticaret için gerekli olanlar

44. Sizden farklı kişilere şans verin.

Becerileri sizinle farklı alanlarda yoğunlaşmış kişilerle çalışabilirsiniz . Bu kişiler yeri geldiğinde sizi sorgulayacaklar ve farklı becerileri ile size esneklik kazandıracaklardır.

45. Sosyal hayatınıza elveda demeyi göze alın.

İşinize oldukça fazla zaman harcayacaksınız. Aileniz, sizi anlayacaktır ancak yine de ailenizi ihmal etmemeye özen gösterin.

46. Çalışanlarınızın maaşlarını düzenli biçimde verin.

47. Başarının tanımını doğru kullanın.

İşletmeniz sizi milyoner yapmaması girişiminizin başarısız olduğu anlamına gelmez. Tutkulu olduğunuz bir şey yaparak para kazanabiliyorsanız, bu bir başarı hikayesi değil midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir